Terapeuci

Naszych porad udzielają tylko i wyłącznie specjaliści. Poznaj ich lepiej.

Agnieszka Matczak

  Anna Maj

   [recaptcha]

   Ireneusz Gawkowski

    Po co terapia?

    Człowiek od zarania dziejów mierzył się z różnymi trudnościami. Wraz z upływem czasu i postępu cywilizacyjnego, życie stało się bardziej bezpieczne i łatwiejsze.

    Jednak już Starożytni zauważali, że poza ciałem jest duch, bardzo różnie rozumiany. Dziś wiemy, że ów duch, to obszar psychologiczny, emocjonalny i duchowy.

    I w tej właśnie przestrzeni, coraz więcej ludzi doświadcza cierpienia. Psychoterapia to dziedzina leczenia, która ze swej natury ukierunkowana jest na poprawę funkcjonowania osoby, doświadczającej emocjonalnego bólu.

    Terapia głównie polega na spotkaniu terapeuty z pacjentem. Poprzez rozmowę i różne interwencje terapeuty, pacjent ma szansę na znalezienie źródła problemu, który go trapił oraz podjęcia konkretnych działań poprawiających jego dobrostan. Medycyna zdefiniowała wiele zaburzeń i chorób, lecz nadal w niektórych momentach pozostaje bezradna. Terapia korzysta z postępu nauki, lecz w swej charakterystyce, wykracza poza to, co mierzalne i opisywalne. Mimo, że ludzie są dość podobni, to różni ich sposób przeżywania i rozumienia własnej rzeczywistości.